Blog

Mekke’nin Eski Halini Yansıtan Tablonun Sırrı İstanbul’da Araştırılacak

İstanbul İsveç Enstitüsü, İstanbul’da düzenleyeceği çalıştayda 1710 yılı Mekke’sinin yağlıboya tablosu gizemini araştıracak. Milliyet gazetesinden Mert İnan haberine göre Çalıştay’da yerli ve yabancı çok sayıda uzman katılımı olacak. Osmanlı Dönemi’nde gerçekleşen 1710 tarihli Mekke tablosunun gizemi konu olacak.

Günümüzde Envanteri Saklanıyor

Michael Eneman tarafından 1713 yılında Osmanlı İmparatorluğu’ndan satın alınan ve İsveç’e götürülen yağlıboyanın sırrı günümüzde de gizemini devam ettiriyor. İsveç Uppsala Üniversitesi’nde envanteri bulunan yağlıboya yapım tekniği ve diğer özellikleriyle de dikkat çekmiş durumda. Resmin yağlıboya tekniği kullanılarak tuval üzerine yapılması, 85- 11 cm ölçülerinde olması ön çıkan özelliklerinden biri. Tablo, envanterinin saklandığı yerde UU237 kaydıyla bulundurulmakta. Tablonun satın alındığı yer 1713 Kahire’si ve satın alan kişi de Kral XII. Charles’ın hizmetlisi olarak görev yapan Eneman.

Tablodaki Yerlerin Hepsi Yıkılmış

Yağlıboya tablosunun geçmişi dışında farklı detayları da göstermesi ilgiyi toplamasında etkili. Çünkü tablo tarihi binaları tamamen yıkılmış durumdaki Mekke’nin 1700’lü yıllardaki detaylı görseli olma niteliğinde. Bu tablonun varlığından ilk kez Düşünce ve Tarih dergisinin son sayısında Türk ve Arap Dünyası Araştırma Merkezi’nden Dr. Mehmet Tütüncü bahsetmiş. Tabloyla ilgili Milliyet’e açıklama yapan Tütüncü, bu tablonun bilinmeyen bir sanatçı tarafından büyük bir titizlikle 1710-1712 yıllarının yansımasını sunduğunu belirtti. Mekke şehrinin o dönemdeki tarihi dokusunu ve şehir yapısını anlatan tablo, aynı zamanda çok önemli bilgiler içermesiyle de dikkat çekiyor. Bunun nedeni Tütüncü’ye göre tabloda Mekke ve Mescidi Haram’ın topografik çizimlerinin yer alması. Diğer bir ifadeyle tabloda sokakların takibi kolayca yapılabiliyor. Yine bina isimlerinin açıklayıcı şekilde yazılması, her birinin ayrı çizilmesi de etkisinin çoğalmasını sağlamış. Ancak Tütüncü’ye göre bu binaların üzerindeki yazıların okunması imkânsız. Sadece büyüteç yardımıyla bunla okunuyor ve analiz edilebiliyor. Ayrıca bu eserin İslam dünyasında çok kullanılmayan teknikle yapılmış olması da oldukça şaşırtıcı. O dönemde bir Müslüman tarafından yapıldığı varsayılıyor. Bunun dışında tablodaki diğer devrimsel teknik de kuş bakışı ile şehrin ve çevresinin de tek görüşte fark edilebilmesi. Yani kuş bakışı teknikle tabloya derinlik kazandırılmış.

Din ve İnanç tabloları bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir